Jump to content
  • Sign Up

(2007) How much does an ounce cost you?


How much does an ounce cost you?  

76 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Doesn't cost me anything except time, equipment, power....... and some TLC............. Grow ya own, me doesn't charge me anything......he's OK eh.... :peace: Nibbler

That's the best advice right there.

I haven't paid for a bag for about 10 years, since I was like 18-19.

Big bro worked at a hydro shop, got me a clone, and showed me what to do.

Never looked back since, and even when I have run out ,there's always been fellow grower friends to throw me a few buds, or slip me a bag and say gimme one back when yours is done.

Even back then, used to pay round 300.

Had a guy recently, told me he bought a bag of hydro of Silk road(from somewhere in Aus, I'm assuming S.A. or somewhere in the south, I'm in Qld) he paid $420. Nearly fell of my chair. That's big dollars for a bag. He was happy though, obviously doesn't know the right people. He was starting his own indoor grow though, so obviously doesn't want to keep paying those prices. lol

Link to comment
Share on other sites

300 here, or 250 if I buy multiple ounces. Got mates that having been paying 400 an Oscar in Toowoomba for years. That price doesn't mean it's good gear either, often it's shit.

 

I would probably smoke close to an ounce a month...... so 300 a month. Growing my own offers up a significant saving.....a yech of a lot more than my veggie garden, and that is worth while.

Link to comment
Share on other sites

I was just informed that current ounce rate in SE QLD... is $350-400 oz

holy crap

I guess it's who you know ... It's been stagnent at $250 for the last ten years around my area of SE Qld, although I have heard of the occasional one going for $300.

 

It's been much higher though, around the mid eighties an ounce cost more than an ounce of Gold, at one time Australia wide it hit $600 an ounce while Gold was under $400. What lowered the price was an influx from of weed from Papua New GuInea.

 

Today Gold is at $1675 .......... production costs are similar.

 

Another point, it's going to cost someone much more per ounce to produce one ounce than someone who produces say 20 ounces.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using the community in any way you agree to our Terms of Use and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.